Fundacja na FB

 

   
  Aktualności Fundacji

Nasze zabytki Pomnikiem Historii

Akcja "Mosty" - Sprzątamy Cmentarz Żydowski
11 maja 2014, godzina 11.00

Akcja Mosty


Społeczna akcja sprzątania Łódzkiego Cmentarza Żydowskiego
26 Maja 2013

Łódzki Cmentarz Żydowski jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym mieście. Znajdują się tutaj groby wielkich fabrykantów, znanych postaci a także tysięcy zwykłych łodzian, którzy tutaj żyli, rozwijali miasto i tutaj zmarli.
Cmentarz jest miejscem zabytkowym, w którym można spotkać perełki architektury, ale też po prostu niezwykłym miejscem, pomnikiem historii miasta i miejscem spoczynku jego mieszkańców. Jest też zaniedbany, a do wielu grobów nie można dojść z powodu krzewów i bujnej roślinności.
Wspólnie z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense, która opiekuje się cmentarzem, oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi chcielibyśmy organizować spotkania, w czasie których każdy kto chce będzie mógł przyjść i pomóc w porządkowaniu cmentarza.
Takie spotkania odbywały się i odbywają w innych miastach:

Warszawa


Zaproszenie Prasowe |   Zaproszenie poprzez FaceBook

Zduńska Wola


Artykuł w Jerusalem Post

Kielce

Artykuł Prasowy

Łódź

W Łodzi wielokrotnie organizowano z powodzeniem akcje sprzątania zabytkowych miejsc i cmentarzy zarówno Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej jak i Nowego Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Brackiej (artykuł prasowy)

Porządkowanie będzie polegało na grabieniu liści, wyrywaniu chwastów, wynoszeniu gałęzi, wycinaniu krzewów itd.

Część narzędzi jest dostępna na cmentarzu, jednak jeżeli ktoś będzie miał możliwość zabrania ze sobą sekatora to na pewno się przyda. Dobrze jest też zaopatrzyć się w robocze rękawice. Panów prosimy o nakrycie głowy.
Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w akcji sprzątania, zapraszamy 26 maja (niedziela) o godz. 11.00.
Miejsce zbiórki: przy furtce od ulicy Zmiennej.

Milena Wicepolska, przewodniczka po Łodzi – Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
milenawicepolska@wp.pl 
nr tel. 889 695 738Stanowisko w sprawie projektu usytuowania pomnika
Sprawiedliwych Polaków przy Muzeum Historii Żydów

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense pragnie wyrazić swój protest przeciwko lokalizacji Pomnika Sprawiedliwych na terenie byłego getta żydowskiego, w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Nie jesteśmy przeciwko budowie samego pomnika, ale jego lokalizacji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każde miasto, w którym żyli i narażali swoje życie Sprawiedliwi powinno chcieć Ich upamiętnić.
Uważamy, że stanowisko wyrażone w tej sprawie przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie jest najbardziej właściwe.
Mamy świadomość tego, że polscy Sprawiedliwi zostali w piękny i godny sposób upamiętnieni przez Muzeum Historii Żydów Polskich poprzez projekt pod tytułem „Polscy Sprawiedliwi”. Zebrany i prezentowany na stronach Muzeum materiał stanowi niezwykłe, jedyne w swym rodzaju „miejsce pamięci”, spełniające jednocześnie funkcje edukacyjne. Dzięki temu „cyfrowemu” pomnikowi Sprawiedliwych jesteśmy w stanie przekazać wiedzę o Nich znacznie większej liczbie osób w całym kraju i na świecie – szczególnie młodym, naszym przyszłym pokoleniom – będąc jednocześnie pewnymi, że pamięć o heroicznej postawie niektórych Polaków nie zaginie.
Tym samym, w związku z toczącą się dyskusją wokół w.w. projektu pragniemy zwrócić uwagę, że pomnik w tradycyjnej formie, poświęcony Sprawiedliwym Polakom został odsłonięty
w Łodzi w 2009 roku. Pomnik ten usytuowany jest w Parku Ocalałych utworzonym w 2004 roku. Pomysłodawczynią posadzenia drzewek pamięci przez Ocalałych z getta łódzkiego (Litzmannstadt Ghetto) była jedna z Ocalałych – Halina Elczewska.
Ówczesny Prezydent Miasta Łodzi, dr Jerzy Kropiwnicki podjął się tego zadania i wraz ze swoim zespołem zrealizował unikatowy w Polsce kompleks poświęcony historii i pamięci. I tak w Parku Ocalałych usytuowany jest pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, kopiec z ławeczką Jana Karskiego – kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który jest jednocześnie postacią-symbolem Sprawiedliwych a także pomnik Żegoty. W Parku Ocalałych powstaje również budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W jednym miejscu spotykają się zatem Ci, którym udało się uniknąć śmierci i Ci, którzy starali się pomagać ofiarom Zagłady. Tutaj w Łodzi trwają razem, na straży pamięci dla przyszłych pokoleń.
Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych miastach Polski istnieją choć nieliczne, miejsca pamięci poświęcone zarówno Sprawiedliwym jak i Ocalałym. Takimi miejscami pamięci są także liczne zabytki historii i kultury Żydów polskich (jak choćby cmentarze i synagogi) i być może należałoby zadbać w pierwszej kolejności o te już istniejące miejsca pamięci i zabytki.

Zarząd Fundacji
Monumentum Iudaicum Lodzense

Jan Jagielski
Leon Kelcz
Symcha Keller
Monika Kern
Kamila Klauzińska
Xenia Modrzejewska-Mrozowska
Henryk Panusz
Sylwester Pawłowski
Mirosław Sopek
Marek Szukalak
Aleksandra Szychman

Łódź, dnia 8 kwietnia 2013 roku

Nowy skład Zarządu Fundacji

Zarząd Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense informuje o nowym składzie Zarządu Fundacji:

Nowy Zarząd Fundacji na lata 2013-2015

1. Jan Jagielski
2. Leon Kelcz
3. Symcha Keller
4. Monika Kern
5.Kamila Klauzińska
6. Xenia Modrzejewska-Mrozowska
7. Henryk Panusz
8. Sylwester Pawłowski
9. Mirosław Sopek
10. Marek Szukalak
11. Aleksandra Szychman

Komisja Rewizyjna na lata 2013-2015

1. Grażyna Bolimowska
2. Zvia Fried
3. Michał Nadel
4. Hubert Rogoziński
5. Jehuda Widawski


 

Chanuka 5773

 

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

zapraszają na

zapalenie piątej świecy Chanukowej

oraz koncert

Symchy Kellera i Zewa Kosmowskiego

z przyjaciółmi

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2012 r.
o godz. 18.00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych

ul. Zachodnia 54/56


 

 


Mauzoleum Silbersteinów

zakończenie III etapu

Prace konserwatorsko – restauratorskie prowadzone są dzięki dotacji docelowej Prezydenta Miasta Łodzi

PRACE PRZY ZABYTKU
DOFINANSOWAŁ
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
Mauzoleum Silbersteinów – zakończenie III etapu.

realizowane przez:
Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense
w 2012 roku 

 

Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi
Szczególne podziękowanie
kierujemy do Pana Josefa Buchmanna z Frankfurtu nad Menen za sfinansowanie:
- remontu lokalu fundacji dla archiwum Żydow łódzkich
- bazy danych, która umożliwia docelowe poszukiwanie osób pochowanych na cmentarzu żydowskim w Łodzi
- prac porządkowych wykonanych w 2011 roku na części Pola Gettowego, na której przed 30 laty sfinansował postawienie nagrobków

Unser BESONDERER DANK gilt
Herrn Buchmann aus Frankfurt / Main für die Finanzierung
- der Renovierung der Fundation-Räume mit dem Archiv der Lodzer Juden
- der Datenbank, die die gezielte Suche nach den Personen ermöglicht, die auf dem Jüdischen Friedhof bestattet sind
- der Instandsetzungsarbeiten im Jahr 2011auf dem Teil des Ghettofeldes, auf dem er vor 30 Jahren bereits die Errichtung der Grabsteine finanziert hat

SPECIAL THANKS
to Mr. Buchmann from Frankfurt / Main who financed
- the renovation of the Foundation's rooms for the Archive of Jews from Lodz
- the data base of people buried at the Jewish Cemetery, which enable the name search on the cemetery plan in individual quarters
- the cleaning works in 2011 in the section of the Ghetto Field, where he already financed the erection of the tombstones 30 years ago


AKTUALNOŚCI

Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi
 

 

 

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza w dniach 6-19 czerwca 2011 na DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ. Przez blisko dwa tygodnie w różnych miejscach Łodzi odbywać się będą spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe i koncerty, podczas których poznawać będziemy niezwykłe bogactwo kultury żydowskiej i podążać śladami jej przedstawicieli, zwłaszcza tych, którzy w sposób szczególny związani byli z Łodzią. Do współpracy zaprosiliśmy różne instytucje.

Już 6 czerwca o godzinie 17, dzięki gościnności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, zapraszamy do synagogi przy ul. Rewolucji 1905r. 28, gdzie przewodniczący Gminy, Symcha Keller, opowie o obchodzonych w tradycji żydowskiej świętach, między innymi o zbliżającym się właśnie święcie Szawuot. Po wykładzie, o godz. 19, w klubie Szafa rozpocznie się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima. O poecie opowie Tomasz Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego, a grupa Rambo Jet zagra koncert inspirowany jego poezją.

W kolejnych dniach planujemy spotkania poświęcone kobietom w kulturze żydowskiej – 7 czerwca wykład o kobietach w judaizmie wygłosi Maria Nowacka ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ETHNOS, a 9 czerwca przyjedzie do Łodzi Joanna Lisek, jidyszystka z Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktorka książki Nieme dusze. Kobiety w kulturze jidysz, która opowie o żydowskich pisarkach i artystkach. 14 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agatą Tuszyńską, pisarką, poetką i reportażystką, z którą będziemy rozmawiać o jej książce poświęconej Wierze Gran, zmarłej przed kilku laty przedwojennej artystce i piosenkarce żydowskiego pochodzenia.

Wykłady i warsztaty przewidujemy także dla młodzieży. Gimnazjaliści i licealiści podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć będą mieli okazję poznać tajniki żydowskich tradycji i symboli (8 czerwca zdradzi je Izabela Grynsztajn z Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense), uczniowie dowiedzą się także, do czego służą tałes, kipa czy mezuza (15 czerwca opowie o tym Baruch Ciesielski z łódzkiego Klubu Fundacji Ronalda S. Laudera). Zapraszamy także na wykład Huberta Rogozińskiego (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense). 13 czerwca będzie mówił o tym, czym zajmowało się bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza.

16 czerwca na zaproszenie Ambasady Izraela w Polsce oraz Centrum Dialogu, do Łodzi przyjedzie Batszewa Dagan, izraelska poetka, psycholog i pedagog, była więźniarka obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück. Na spotkaniu z młodzieżą opowie o swojej twórczości, a także o życiu w przedwojennej Łodzi oraz o doświadczeniach obozowych i powojennej działalności. 19 czerwca wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy natomiast na spotkanie z profesorem Andrzejem Żbikowskim, pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorem wydanej właśnie książki Karski, poświęconej emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. O postaci bohaterskiego łodzianina, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, mówić będą także Adam Puławski (IPN Lublin) i Sławomir Nowinowski (Uniwersytet Łódzki).

 W piątek 10 czerwca zapraszamy do Miejskiego Punktu Kultury PREXER-UŁ, gdzie odbędzie się projekcja niezwykłego dokumentu: 8 historii, które nie zmieniły świata. Jego bohaterką jest, miedzy innymi, Halina Elczewska, z urodzenia łodzianka, pomysłodawczyni projektu Parku Ocalałych w Łodzi, w którym powstaje siedziba Centrum Dialogu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu.

Wielbicieli talentu Raphaela Rogińskiego, muzyka, kompozytora i znawcy kultury żydowskiej, lidera projektów muzycznych Shofar i Cukunft, zapraszamy na jego koncert w niedzielę, 12 czerwca – usłyszeć będzie można gitarowe interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej. Natomiast w czwartkowe popołudnie, 16 czerwca, wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy do Pałacu Poznańskiego, gdzie kolekcję dzieł artystów żydowskich w Galerii Mistrzów Polskich i zbiorach Muzeum Miasta Łodzi pokaże Monika Nowakowska. Bezpłatne wejściówki na te wydarzenia można rezerwować telefonicznie (0-42 636-38-21) bądź przez e-mail (wejściówki@centrumdialogu.com), w tytule wpisując nazwę wydarzenia. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej do 10 czerwca w biurze Centrum Dialogu na Placu Wolności 5; po upływie tego terminu rezerwacje zostaną anulowane. Ilość wejściówek ograniczona.

Zapraszamy także na dwa wydarzenia z cyklu Spacery w Dialogu: 12 czerwca, w niedzielne popołudnie oprowadzimy wraz z Hubertem Rogozińskim (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense) po zabytkowej łódzkiej nekropolii. Tegoroczne obchody Dni Kultury Żydowskiej zakończymy 19 czerwca, spacerem szlakiem pałaców i kamienic łódzkich fabrykantów. W dialogu z dyrektor Centrum Dialogu, Joanną Podolską, o architekturze i miejscach związanych z łodzianami żydowskiego pochodzenia opowiadać będzie prof. Krzysztof Stefański. Wystartujemy sprzed pałacu Karola Poznańskiego (dziś Akademia Muzyczna w Łodzi).

 

Serdecznie zapraszamy na Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi. Wstęp na wszystkie spotkania i koncerty jest darmowy. Wejściówki (tak jak pisaliśmy wcześniej również bezpłatne!!!) obowiązują tylko na koncert Raphaela Rogińskiego i na zwiedzanie kolekcji sztuki – w tym Galerii Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi.

Program wydarzeń:

 

Data

Godz.

Wydarzenie

Miejsce

6.06

17.00

Szawuot i inne mniej znane święta żydowskie

Wykład inaugurujący Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi

Prowadzenie: Symcha Keller, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi

Synagoga

ul. Rewolucji 1905r. 28

19.00

Julian Tuwim: Żyd, Polak, poeta.

Wykład: Tomasz Cieślak (UŁ)

Koncert piosenek z tekstami Juliana Tuwima:  grupa Rambo Jet

Klub Szafa

ul. Rewolucji  1905r. 10

7.06

17.00

Kobieta w judaizmie

Wykład: Maria Nowacka (Stowarzyszenie Społeczno -Kulturalne ETHNOS)

Synagoga

ul. Rewolucji 1905r. 28

8.06

11.00

Tradycje i symbole żydowskie

Warsztaty dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej

Prowadzenie:  Izabela  Grynsztajn (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense)

Synagoga

ul. Rewolucji 1905r. 28

9.06

17.00

Nieme dusze. Kobiety w kulturze jidysz

Spotkanie z Joanną Lisek, jidyszystką (Uniwersytet Wrocławski)

Prowadzenie:  Małgorzata Domagalska (Instytut Tolerancji) i Joanna Podolska (Centrum Dialogu)

Pałac Biedermanna

ul. Franciszkańska 1/5

10.06

17.00

8 historii, które nie zmieniły świata

(reż. Ivo Krankowski, scen. Jan Śpiewak)

Projekcja filmu i spotkanie z autorami

Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ

ul. Pomorska 39/41

12.06

15.00

Spacer po cmentarzu żydowskim w Łodzi

Oprowadzanie: Hubert Rogoziński (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense) i Joanna Podolska (Centrum Dialogu)

Start: ul. Abrama Cytryna (główna brama wejściowa na cmentarz)

19.00

Muzyka jidysz na gitarę

Koncert: Raphael Rogiński

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

Muzeum Miasta Łodzi  Pałac Poznańskiego

ul. Ogrodowa 15

13.06

17.00

Bractwo Pogrzebowe Chewra Kadisza

Wykład: Hubert Rogoziński (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense)

Synagoga

ul. Rewolucji 1905r. 28

14.06

19.00

Wiera Gran, artystka dawnej Warszawy, oczami Agaty Tuszyńskiej

Spotkanie z autorką książki Oskarżona Wiera Gran.

Prowadzenie: Agnieszka Izdebska (UŁ) i Grzegorz Gazda (UŁ)

Klub Szafa

ul. Rewolucji  1905r. 10

15.06

11.00

Tora, kipa, tałes, tefilin, mezuza – świat przedmiotów religijnych Żydów

Warsztaty dla młodzieży

Prowadzenie: Dorota i Baruch Ciesielscy (Klub Fundacji Ronalda S. Laudera)  

Klub Laudera

ul. Narutowicza 24

16.06

11.00

Batszewa Dagan

Spotkanie z urodzoną w Łodzi izraelską poetką i pedagogiem

Prowadzenie: Katarzyna Gucio (Centrum Dialogu)

Pałac Biedermanna

ul. Franciszkańska 1/5

16.00

grupa I

17.00

grupa II

Artyści żydowscy w Galerii Mistrzów Polskich i kolekcji Muzeum Miasta Łodzi

Oprowadza: Monika Nowakowska (Muzeum Miasta Łodzi)

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *

Muzeum Miasta Łodzi Pałac Poznańskiego,

ul. Ogrodowa 15

19.06

12.00

Jan Karski

Panel dyskusyjny wokół postaci bohaterskiego łodzianina.

Paneliści: Andrzej Żbikowski, autor książki Karski (Żydowski Instytut Historyczny), Adam Puławski (IPN Lublin) i Sławomir Nowinowski (UŁ)

Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskiego ul. Ogrodowa 15

15.00

Spacer szlakiem pałaców i kamienic żydowskich fabrykantów

Prowadzenie: Krzysztof Stefański (UŁ) i Joanna Podolska (Centrum Dialogu).

Start: Akademia Muzyczna

ul. Gdańska 32

*BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI na wydarzenie można rezerwować telefonicznie (0-42 636-38-21) bądź przez e-mail (wejsciowki@centrumdialogu.com), w tytule wpisując nazwę wydarzenia. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej do 10 czerwca w biurze Centrum Dialogu na Placu Wolności 5; po upływie tego terminu rezerwacje zostaną anulowane. Ilość wejściówek ograniczona.

ORGANIZATOR:
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

PARTNERZY:

Ambasada Izraela w Polsce
Festiwal Nowa Muzyka Żydowska
Fundacja Magen Dawid
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
Instytut Teorii Literatury Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ
Instytut Tolerancji
w Łodzi
Klub Laudera w Łodzi
Klub Szafa
Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ
Muzeum Miasta Łodzi
Stowarzyszenie Społeczno -Kulturalne ETHNOS
Stowarzyszenie Topografie
Uniwersytet Łódzki

 

 


Kolorowa Tolerancja 2011 - 21 marzec 2011

21 marca:

10.00 - 14.00 Zwiedzanie Świątyń
12.00 - 14.00 Symboliczne zamalowywanie obraźliwych napisów
12.45 - 13.00 Otwarcie wystawy „Wielokulturowe korzenie polskiej piłki nożnej”
                       foyer kina Polonia ul. Piotrkowska 67
13.00 - 14.00 Debata „Wielokulturowy sport w Łodzi”
                       Kino Polonia ul. Piotrkowska 67
14.00 - 16.30 Spotkanie z trenerami sportowymi i moderatorami młodzieży
                       z udziałem Pawła Nastuli i Andrzeja Suprona
                       Projekcja filmu „Skrzydlate Świnie”
                       z Cezarym Pazurą i Pawłem Małaszyńskim, reż. Anna Kazejak
                       Kino Polonia ul. Piotrkowska 67

imprezy towarzyszące:

8.45 - 16.00     Turniej piłkarski
                        „Z podwórka do Akademii Piłkarskiej Futbolista”
                        i konkurs kibicowania
                        Hala Łódzkiego Klubu Sportowego
                        Al. Unii Lubelskiej 2
10.00 - 13.00   Podsumowanie II Konkursu literackiego
                         „Młodzież Pamięta”
                         Pałac Młodzieży im. J.Tuwima
                         Al. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 86

 więcej: strona Urzędu MiastaSpotkania z wielokulturowością

„Oblicza Łodzi”Festiwal Kultury Jidisz

„Słyszę Gwar”

23 – 30 maja 2010
 
Pobierz szczegółowy program festiwalu


Organizator:
Urząd Miasta Łodzi

Partnerzy:
Grupa Inicjatywna MESZUGASI
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Muzeum Kinematografii
Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Patronat medialny Radio Łódź

Zgłoszenia udziału w warsztatach tanecznych i piosenki żydowskiej:
1. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
e-mail: sekretariat@aoia.pl
2. Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
0508-978-477, e-mail: fundacja@lodzjews.org  

10 kwietnia 2010
President Kaczynski died

Prezydent RP Lech Kaczyński nie żyje.
President of Poland perished.


Podsumowanie prac
 
na Cmentarzu
Żydowskim

w Łodzi

Serdecznie zapraszam do obejrzenia najważniejszych prac wykonanych w latach 2004-2009 na cmentarzu żydowskim w Łodzi przez naszą Fundację. Jednocześnie informujemy, że zakończylismy prace przy porządkowaniu Pola Gettowego na obszarze ok. 10 ha.

Zwracamy się z prośbą o wpłaty na dalsze prace na cmentarzu
 (przekazem na konto 54 1050 1461 1000 0022 8001 4412)
lub elektronicznie:You are cordially invited to see the works done by our Foundation in the last years on the Jewish Cemetery in Lodz. At the same time we would like to inform you, that we completed the cleaning the area of about 10 ha on the Ghetto Field and would appreciate every donation for continuation of the works on the Jewish Cemetery..br>
BANK ACCOUNT NUMBER
Bank Slaski o/Lodz
IBAN PL 54 1050 1461 1000 0022 8001 4412
BIC SWIFT : INGBPLPW

or using PayPal system:


 

Koncert Chanukowy

Zapraszamy Państwa na koncert
„Piosenki żydowskie i...”


Koncert zagra i zaśpiewa grupa klezmerska Sholem
z Krakowa w składzie:
Ewelina Tomanek – śpiew, skrzypce
Maciej Inglot – akordeon
Tomasz Michalik – kontrabas


W programie przewidziano prezentację multimedialną
„Słyszę gwar”
oraz pyszne pączki od Józefa Kuczki


Impreza odbędzie się 17 grudnia 2009 roku
o godzinie 19.00
w klubie „Jazzga”, ul. Piotrkowska 17
wstęp wolny

Chanuka 2009


Polak, Żyd, Artysta.

Tożsamość a awangarda

Marek Wlodarski - Fryzjer

WERNISAŻ: 17.10.09, sobota, g. 19.00
Wystawa czynna do: 31.01.10.  Konferencja: 16-17.10.09


ms2

Ogrodowa 19

Niemal wszystkie ruchy awangardowe deklarowały swój internacjonalizm i obojętność na narodowe, etniczne czy religijne różnice. Podmiotem ich programów i adresatem ich działań była jednostka wyzwolona z narzucanych przez macierzystą kulturę ograniczeń. Artyści awangardowi czuli się – i faktycznie byli – członkami wielkiej postępowej międzynarodówki. Ich ideologia była zwrócona w przyszłość a praktyka artystyczna manifestowała na ogół momenty zerwania z kulturową przeszłością. Wydawać by się mogło, zatem, że rozpatrywanie awangardy w odniesieniu do rodzimych kultur jej twórców nie znajduje uzasadnienia. Czy jednak rzeczywiście?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć wystawa, której tematem jest tożsamość awangardowego artysty żydowskiego pochodzenia oraz sposób, w jaki odciska się ona w dziele. Wystawa pyta o to, jak owa tożsamość jest konstruowana, jaki rodzaj wspólnotowych doświadczeń ją określa, jak silnie determinuje ją przynależność do kultury diaspory a jak bardzo wysiłki zmierzające do jej przekroczenia. Celem wystawy jest pokazanie szerokiego spektrum postaw: od modernizacyjnych, zmierzających do stworzenia „nowej narodowej sztuki żydowskiej”, poprzez kultywujące etos awangardowy, ale w ramach własnego środowiska, aż po postawy asymilacyjne, odrzucające kontekst własnej kultury, postawy identyfikacji z polską bądź międzynarodową sceną awangardową. Obok prac artystów Jung Idysz (Jankiel Adler, Marek Szwarc, Mojżesz Broderson), prezentuje dzieła artystów związanych z formizmem (Henryk Gottlieb), ruchem konstruktywistycznym (Henryk Berlewi, Teresa Żarnowerówna, Samuel Szczekacz), surrealizującym „artesem” (Ludwik Lille, Marek Włodarski) oraz radykalnie lewicową „Grupą Krakowską” (Jonasz Stern, Sasza Blonder). Obok malarstwa, grafiki i rzeźby, wystawa odnosi się również do zjawisk z obszaru awangardy literackiej, teatralnej i muzycznej. Wystawie towarzyszy publikacja książkowa z tekstami najwybitniejszych światowych specjalistów zajmujących się tematyką żydowskiej kultury awangardowej oraz międzynarodowa konferencja temu poświęcona.

kuratorzy: Joanna Ritt, Jarosław Suchan

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Konferencja naukowa

Awangardę uznaje się za zjawisko ponadnarodowe i ponadkulturowe, zrywające z tradycją i nastawione na radykalną przemianę rzeczywistości społecznej. Kuratorzy pragną sproblematyzować to przekonanie poprzez próbę „lokalizacji” awangardy. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali specjaliści z Polski, USA, Niemiec, Francji i Kanady reprezentujący różne dyscypliny akademickie: historycy sztuki, teatru, kulturoznawcy czy literaturoznawcy. Badacz ci przyjrzą się napięciu pomiędzy etnicznością i uniwersalistycznym etosem sztuki awangardowej w biografiach i twórczości szeregu artystów pochodzenia żydowskiego. Zastanowią się, jak konstruowane były tożsamości awangardowych artystów wywodzących się z konkretnego kontekstu kulturowego, oraz jaki rodzaj wspólnotowych doświadczeń ich określał, jak silnie determinował ich przynależność do kultury diaspory lub ich sprzeciw wobec tradycji. Konferencja podzielona będzie na cztery bloki tematyczne: awangarda i jidysz, awangarda i rewolucja, awangarda i kosmopolityzm oraz awangarda i stosunki polsko-żydowskie.

Obrady odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej w języku polskim i angielskim.

HARMONOGRAM KONFERENCJI

PIĄTEK (16.10)

11:00-11:30 prof. Gail Levin, Baruch College and Graduate Center, City University of New York
Świecki żydowski artysta: definicja tożsamości żydowskiej w kategoriach kosmopolitycznych

11:30-12:00 prof. Andrzej Turowski, Université de Bourgogne, Dijon
Przemiany świadomości artystów żydowskich w Rosji i w Polsce a suprematyzm

12:00-12:30 prof. Seth L. Wolitz, University of Texas, Austin
Jaźń zdecentralizowana: estetyczne poszukiwanie autentyczności u Henryka Berlewiego

12:30-13:30 dyskusja, prowadzenie: prof. Jerzy Malinowski

13:30-15:00 przerwa

15:00-15:30 prof. Marek Bartelik, The Cooper Union for the Advancement of Science and Art, New York
Modele Wolności: Artystki z grupy Jung Jidysz, 1919-1921

15:30-16:00 dr Gilles Rozier, Maison de la culture Yiddish, Bibliothèque Medem, Paris
Jung-jidysz: banda kpiarzy z polskiego Manchesteru

16:00-17:00 dyskusja


SOBOTA (17.10)

10:00-10:30 prof. Hans-Peter Bayerdörfer, Ludwig-Maximilians-Universität, Monachium
Żydowska tożsamość jako problem międzywojennej awangardy teatralnej w Niemczech i Austrii

10:30-11:00 prof. Małgorzata Leyko, Uniwersytet Łódzki
Żydowska awangarda teatralna jako poszukiwanie tożsamości kulturowej

11:00-11:30 prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Uniwersytet Łódzki
Polsko-żydowski symultanizm teatralny (w latach międzywojnia)

11:30-12:30 dyskusja

12:30-13:30 przerwa

13:30-14:00 prof. Jerzy Jarzębski, Uniwersytet Jagielloński
Spotkanie

14:00-14:30 prof. Carol Zemel, York University, Toronto
`My, Żydzi Polscy': Bruno Schulz i polska awangarda modernistyczna

14:30-15:30 dyskusja podsumowująca konferencję


Szczegółowych informacji udziela:

Łukasz Biskupski, sekretarz konferencji
               + 48 502 619 990        
l.biskupski@msl.org.pl
www.msl.org.pl


Premiera filmu Piotra Szalszy

Dnia 25 sierpnia 2009 o godz. 17.00
w przeddzień rozpoczęcia obchodów
65 Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto

odbędzie się premiera filmu w reżyserii
Piotra Szalszy

Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar.

Sala kinowa Muzeum Kinematografii w Łodzi
Pl. Zwycięstwa 1

Wstęp wolny - zapraszamy


 Zapraszamy Państwa na wystawę


GETTO, TERRA INCOGNITA.

Sztuka walcząca Ariego Ben Menachema
i Mendla Grosmana


Otwarcie wystawy odbędzie się 24 sierpnia 2009 r. o godz. 16.00
w sali wystawowej Urzędu Miasta Łodzi
w Galerii 87 przy Piotrkowskiej 87


Współorganizatorami wystawy są:
Archiwum Państwowe w Łodzi
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Związek Byłych Łodzian w Izraelu
Oficyna Bibliofilów
Urząd Miasta Łodzi
 


Zapraszamy na otwarcie wystawy

Zdzisława Wiatra

PODRÓŻE (Walizy Oświęcimskie)

poniedziałek 3.08.2009 roku o godzinie 18,
Galeria Urzędu Miasta, ul. Piotrkowska 87. 

 

Dni Kultury Żydowskiej - 2009

Warsztaty

15.06. – 18.06.2009
Warsztaty – kuchnia żydowska
godz. 17.00
Prowadzi Izabella Grynsztajn-Grudzińska
Kuchnia Hotelu UMŁ, ul. Bojowników Getta Warszawskiego 9

22.06. – 24.06.2009
Warsztaty plastyczne dla dzieci
godz. 17.00
prowadzi Izabella Grynsztajn-Grudzińska
sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56

17.06. – 19.06.2009
Warsztaty – tańce izraelskie
godz. 18.00
21.06.2009
godz. 15.00
prowadzi Monika Leszczyńska
sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56

15.06.2009
Wycinanka
godz. 14,00
prowadzi Monika Krajewska
Publiczne Gimnazjum Nr 26 im. M. Reja; al. 1 Maja

Wystawy


18.05.2009
„Choni rysownik kół”
otwarcie wystawy godz. 18.30 galeria AOIA, ul. Zachodnia 54/56

8.06.2009
Grafika
autor Zdzisław Wiatr
otwarcie wystawy godz. 19.00 galeria AOIA, ul. Zachodnia 54/56

Spotkania – warsztaty

17.06.2009
Rozmowy o tolerancji” – warsztaty w ramach projektu Galeria Tolerancji – Akademia Dialogu Międzykulturowego realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo
Godz, 11. – sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56

18.06.2009
„Podróże bez przewodnika
opowieści o Izraelu i Judaizmie”
sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56
organizator:
Urząd Miasta Łodzi
Partnerzy:
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzenie
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Łodzi

Zgłoszenia:

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
e-mail: sekretariat@aoia.pl
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
0508-978-477, e-mail: fundacja@lodzjews.org


Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce
oddział Łódź

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi

mają zaszczyt zaprosić na wystawę grafik i rysunków

„Honi rysownik kół”

  autorstwa Zdzisława Wiatra

otwarcie wystawy 18 maja 2009 roku
o godzinie 18,30 w galerii AOIA
ul. Zachodnia 54/56


Kolorowa Tolerancja 2009

Kolorowa Tolerancja 2009

Nowa strona Łódzkiego Getta

W związku ze zbliżającymi się obchodami 65 rocznicy likwidacji Getta w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi uruchomił stronę WWW poświęconą temu wydarzeniu.

Odwiedź stronę łódzkiego Getta.


Koncert zespołu Klezzmates

Klub JazzGa
Łódź, Piotrkowska 17

19 marca 2009
godzina 19.00

Odwiedź stronę zespołu !


 

Z okazji święta

Chanuka

zapraszamy Państwa na koncert

Piosenki żydowskie i...

 
wystąpi grupa klezmerska w składzie:
Urszula Makosz – śpiew
Paweł Pierzchała – instrumenty klawiszowe
Michał Półtorak – skrzypce

dla uczestników koncertu przygotujemy pączki chanukowe,
upominki – Chanuka Geld i pokaz gry w drejdel 

koncert odbędzie się 28 grudnia 2008 r. o godz. 18.00
Klub JazzGa - Łódź, Piotrkowska 17

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Łódź
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Fundacja Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi

wstęp wolny


Łódzcy Malarze i Rzeźbiarze Żydowscy XIX w - wystawa Lista artystów:
Adler Jankiel
Altman Natan
Barciński Henryk
Behrman Adolf
Bender Stanisław
Berger Róża
Berlewi Henryk
Blond Maurice
Brauner Icchak Meir
Broderson Mojżesz
Chajmowicz Henryk
Cytrynowicz Jakub
Epstein Henryk
Finkelstein Samuel
Glicenstein Henryk
Haber Tobiasz
Haber Aron
Haneman Maks
Hecht Józef
Heyman Stanisław
Hirszenberg Leon
Hirszenberg Samuel
Hirszfang Ignacy
Kahane Joachim
Kowner Józef
Landau Zygmunt
Lejzerowicz Izrael
Lindenfeldówna Pola
Mandelbaum Efraim
Matus Dina
Mendjizky Maurice
Menkesowa Aniela
Milich Adolf
Mitler Józef
Modenstein Dawid
Olej Mieczysław
Pacanowska Felicja
Pikelny Robert
Pilichowski Leopold
Rawska-Kon Dora
Rozental Roman
Słodki Marceli
Szapocznikow Alina
Szczekacz Samuel
Szpigiel Natan
Szwarc Marek
Szyk Artur
Szylis Hersz
Trębacz Maurycy
Weinbaum Abraham 

 


 

Zapraszamy Państwa na koncert

„Piosenki żydowskie i...”

wystąpi

Gary Blueston

W dniu 18 czerwca 2008 roku o godzinie 19,00
w klubie „Jazzga”, ul. Piotrkowska 17

wstęp wolny

Organizatorami koncertu są :

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Fundacja Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Oddział w Łodzi
Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi
Klub „Jazzga”

Gwarantujemy chwile wzruszeń i moc dobrej zabawy
 


Warsztaty

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów o/Łódź, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Instytut Tolerancji oraz Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą zapraszają na warsztaty:


16.06. – 18.06.2008
Warsztaty – kuchnia żydowska
godz. 17,00
Prowadzi Izabella Grynsztajn-Grudzińska
Kuchnia Hotel UMŁ, ul. Bojowników Getta Warszawskiego 9

19.06. – 20.06.2008
Warsztaty plastyczne dla dzieci
godz. 11,00
Prowadzi Izabella Grynsztajn-Grudzińska
sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56

22.06.2008
Warsztaty tańce izraelskie
godz. 11,00 dla początkujących
godz. 15.00 dla zawansowanych
prowadzi Monika Leszczyńska
sala AOIA, ul. Zachodnia 54/56

 

Zgłoszenia:
numer tel. TSKŻ 042 631-11-22

e-mail: izabellagrynsztajn@o2.pl
numer tel. kom. 0696-597-038
 


 

Złota Strona Roku 2007 !

www.JewishLodzCemetery.org 

Złota Strona 2007 Roku

Wykonana dla Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense przez firmę MakoLab
strona Łódzkiego Cmentarza Żydowskiego
zdobyła zaszczytny tytuł Złotej Strony Roku 2007
w konkursie prowadzonym przez tygodnik Wprost.
Na stronę oddano prawie 1500 głosów,
co stanowiło 57,1% wszystkich głosów konkursu.
Wyróżnienie to daje nam wielką radość,
tym bardziej iż wyróżniona została strona niekomercyjna
poświęcona pamięci społeczności żydowskiej naszego miasta.

Wszystkim, który oddali swój głos serdecznie dziękujemy !


26.03 - 28.03.2008
KOLOROWA TOLERANCJA 2008

W tym roku Kolorowa Tolerancja przybierze nową formę. Uczestnicy akcji nie tylko będą symbolicznie zamalowywać rasistowskie napisy na murach i uczyć się tolerancji, ale włączą się w ogólnopolski projekt "Przestrzeń miasta".
Więcej szczegółów na temat Kolorowej Tolerancji: www.instytut.tolerancji.pl  
oraz www.przestrzenmiasta.pl


Zapraszamy Państwa
na koncert:

„Melodie żydowskie i...”

Grupa klezmerska KlezmaFour

w składzie:
Andrzej Czapliński – skrzypce
Gabriel Tomczuk – kontrabas
Rafał Grząka – akordeon
Wojciech Czapliński – klarnet
Tomasz Waldowski – perkusja

przewidziano pyszne hamantasze od Józefa Kuczki.
Koncert odbędzie się 26 marca 2008 roku o godzinie 19.00
w klubie JazzGa, ul. Piotrkowska 17.
wstęp wolny

Gwarantujemy chwile wzruszeń i moc dobrej zabawy.

Organizatorami koncertu są :
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Łódź
Fundacja Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Klub „Jazzga”


Głosujmy za uznaniem strony łódzkiego
Cmentarza Żydowskiego
za Złotą Stronę Roku 2007 Tygodnika Wprost.

Strona Cmentarza zdobyła tytuł Złotej Strony
Miesiąca Stycznia 2007 Tygodnika Wprost,
w związku z tym jest nominowana do tytułu

Złotej Strony Roku 2007 !


http://www.jewishlodzcemetery.org

Serdecznie zapraszamy Państwa do głosowania
i jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na nas dotychczas.

Wystarczy wysłać SMS o treści
WWWR1 na numer 7155
(opłata 1,22 zł)

Aktualne wyniki głosowania


Zapraszamy Państwa do dyskusji ...

Panel Dyskusyjny Marzec 68 


Zapraszamy Państwa
na wystawę:

"115 lat Cmentarza Żydowskiego"

w 26 Publicznym Gimnazjum w Łodzi im. Mikołaja Reja, przy ulicy 1-go Maja 89


Zapraszamy Państwa
na koncert:

„Piosenki żydowskie i...”

wystąpi
Ula Makosz – vocal
Paweł Pierzchała - akompaniament

przewidziano pyszne pączki od Józefa Kuczki
Impreza odbędzie się 10 grudnia 2007 roku o godzinie 19,00
w klubie „Jazzga”, ul. Piotrkowska 17
wstęp wolny
Organizatorami koncertu są :
Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Łódź
Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Klub „Jazzga”

Człowiek w zagrożeniu

W sobotę 17 grudnia w Muzeum Kinematografii odbyło się wręczenie nagród laureatom 17. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Nagrodę Prezydenta Fundacji Monumentum Iuadaicum Lodzense w wysokości 2.000 zł otrzymał film Dworzec Gdański, w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz na podstawie senariusza Teresy Torańskiej.

 

Nagrodę wręczał Prezydent fundacji prof. Henryk Panusz w imieniu reżyserki nagrodę odebrała Dorota Wardężkiewicz

www.festiwalmediow.art.pl

 

Akcja porządkowania Cmentarza Żydowskiego

29 – 30. X.2007 - Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Brackiej w Łodzi,
odbywana w ramach projektu „Szkolne Kluby Wolontariusza śladami kultury żydowskiej”
dofinansowanego przez Fundację Kronenberga.
Centrum Wolontariatu w Łodzi w okresie 1 sierpień- 31 grudzień 2007r.
realizuje dofinansowany przez Fundację Kronenberga projekt
„Szkolne Kluby Wolontariusza śladami kultury żydowskiej”.
Uczestniczy w nim 30 uczniów z 6 łódzkich szkół ponadgimnazjalnych.
Celem projektu jest wdrażanie uczniów w działalność wolontarystyczną,
a w szczególności propagowanie wśród nich aktywności społecznej na rzecz kultury żydowskiej w Łodzi.
W ramach realizacji projektu, dniach 29 października (poniedziałek) oraz
30 października (wtorek) w godz. 12.30 - 15 na cmentarzu żydowskim
przy ul Brackiej w Łodzi odbędzie się dwudniowa akcja porządkowania cmentarza z udziałem uczniów ze szkół biorących udział w projekcie.
Zostanie ona zrealizowana przy współpracy ze sprawującą opiekę nad cmentarzem Fundacją Monumentum Iudaicum Lodziense.Patronat Honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Łodzi p. Jerzy Kropiwnicki.

Aukcja obrazów Dory Rawskiej-Kon

8 września 2007 roku w sali balowej Muzeum Kinematografii odbyła się aukcja obrazów Dory Rawskiej-Kon. Aukcja zorganizowana została wspólnie z Muzeum Kinematografii i Galerią Piotra Uznańskiego.Na akcji wystwiono 30 obrazów, dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na prace renowacyjno-porządkowe na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Gościem honorowym był Leopold Kozłowski nazywany ostatnim klezemerem.

 Aukcję prowadził Wojciech Niewiarowski i redaktor Magdalena Michalak.
http://www.gpu.com.pl/dorarawskakon 

10 lat Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense

29 sierpnia 2007 roku w Domu Przedpogrzebowym cmentarza żydowskiego,
przy ulicy Brackiej otwarta została wystawa przezntująca dziesięcioletni dorobek Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense.

Warsztaty Filmowe "You are - I am"

Zakończyły się pierwsze w historii kontaktów młodzieży polskiej i izraelskiej warsztaty filmowe You are I am. Otwierają nowy rozdział we wspólnym odkrywaniu prawd o naszych narodach i ich wzajemnych relacjach. Staraliśmy się pokazać Polaków i Izraelczyków we współczesnym świecie.
Do Łodzi z Jerozolimy przyjechała dwunastoosobowa grupa młodzieży z trzema opiekunami.
Łódzka grupa liczyła dziewięć osób i też miała trzech opiekunów.

Od pierwszych chwil widać było spontaniczność, wzajemną chęć współpracy, koleżeństwo, a później przyjaźń.
Warsztaty rozpoczęły się 1 sierpnia od wspólnej podróży po Polsce - zwiedzania Krakowa, Wieliczki, Częstochowy , Warszawy .
Zaznajomienie się z miaste, Łodzią i jej mieszkancami, a także sprzątanie (największego w Europie) łódzkiego cmentarza żydowskiego zajęły resztę wolnego czasu uczestników, który młodzież spędzała zawsze wspólnie.

Zostały zorganizowane także wspólne posiłki w tym uroczystwe kolacje szabatowe.


22 sierpnia zakonczyła się praca nad montażem filmow, których uroczysty pokaz odbędzie się w trakcie świat Chanuka w Jerozolimie w tym roku. Prezentacja odbędzie się z udziałem wszystkich twórców filmów.

Projekt merytorycznie podzielony został na etapy:
I – zajęcia teoretyczne, które obejmowały
- pokazy filmów dokumentalnych realizowanych w czasie poprzednich warsztatów oraz filmów realizowanych przez studentów łódzkiej szkoły filmowej
- zapoznanie się ze współczesną poezją polską i izraelską celem wzajemnego zrozumienia kulturowych różnic a w szczególnosci podobieństw. poezja ta później była przedmiotem dyskusji i wymiany pogladów, zajęcia te stworzyły szczególna płaszczyznę porozumienia
- pokaz filmu „Ziemia Obiecana” – historia Łodzi
rozmowy i dyskusje
II – szukanie tematów
- polscy uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie tematów, które ich zdaniem będą interesowały izraelczyków.
Tematy miały dotyczyć codziennego życia Łodzian (zwykłe życie)
- izraelczycy mieli opowidzieć o swoich pierwszych wrażeniach z pobytu w Polsce i Łodzi (obserwacje codzienności)
- targ pomysłów, czyli licytacja najlepszych zdaniem uczestników pomysłów. Wybrano około 20, zostały zapisane na tablicy. Każdy pomysł miał swojego promotora i jego zadaniem było przygotowanie prezentacji i przedstawienie grupie celem poddania ocenie. Głosowanie wyłoniło 4 tematy :
- Marek Edelman, czyli postać nieznana w Izraelu
- tropami śladów przemysłowej Łodzi
- Stereotypy, stereotyp Polaka i Żyda
- psy w Łodzi
III – zajęcia praktyczne
- nauka posługiwania się sprzętem (kamery, systemy rejestracji dźwięku, montaż komputerowy)
IV – przygotowanie scenariuszy i dokumentacji (4 dni)
- fotografie z wybranych miejsc
- ułożenie hipotetycznej struktury filmów
V – realizacja filmów (4 dni)
- zdjęcia
VI – montaż
- wybór materiałów
- pierwsza układka
- powstanie wersji filmów bez dźwięku
- udźwiękowienie filmów
- pokaz filmów
Wszystkie filmy, które powstały w czsie trwania warsztatów zostały wykonane przez uczestników pod opieką opiekunów. 22 sierpnia zakonczyła się praca nad montażem filmow, których uroczysty pokaz odbędzie się w trakcie świat Chanuka w Jerozolimie w tym roku. Prezentacja odbędzie się z udziałem wszystkich twórców filmów.
 

Akcja Znaku Pokuty

Akcja Znaku Pokuty została założona w 1958r., przez ewangelickich chrześcijan. Uczyć się w oparciu o historię - dla wspólnej przyszłość tak brzmi, zwięźle wyrażony, program Akcji Znaku Pokuty. Uczestniczący w niej młodzi ludzie, są przekonani, że pokój może powstać tylko dzięki porozumieniu i pojednaniu. Nie można go narzucić, lecz musi wzrastać przez różnorodne spotkania ludzi odmiennych narodowości, języków i religii. Temu celowi służy dobrowolna praca na rzecz pokoju.

Żydowski filozof Emanuel Lévinas z Francji nazwał Zagładę odarciem człowieka z twarzy. Dlatego dziś twarzą w twarz stają przed sobą – Polacy, Niemcy i Żydzi – aby rozpoznać w sobie ludzi.  Tegoroczna praca zaowocowała uporządkowaniem trzech kwater na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Był to dwunasty rok, w którym młodzież z Akcji Znak Pokuty pracowała na tym cmentarzu. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.


Łódzkie Top-Ten

Łódzka Gazeta Wyborcza ogłosiła wakacyjny plebiscyt "Top Ten"
na najciekawsze i najatrakcyjniejsze miejsca w Łodzi.
W wyniku tego plebiscytu na 9 miejscu znalazł się największy cmentarz żydowski w Europie.

Opowiada on historię miasta w odmienny sposób.

We wtorek 31 lipca po cmentarzu ponad 500 osób oprowadzała
i opowiadała o nim i ludziach tam pochowanych Joanna Podolska:


Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
informuje ...


... że 31 lipca rozpoczęły się Warsztaty Filmowe You are - I am,
które organizujemy wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza,
Urzędem Miejskim w Jerozolimie oraz Biurem Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

W warsztatach udział bierze młodzież szkół średnich z Jerozolimy i Łodzi.
Celem warsztatów jest realizacja sześciu 5 minutowych dokumentalnych filmów na dowolny temat.

W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zwiedzą Kraków, Warszawę i Łódź.

Warsztaty trwać będą do dnia 23 sierpnia.


Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense
oraz Urząd Miasta Łodzi
zapraszają, od 21 czerwca do 15 września,
na wystawę fotograficzną:

Wczoraj... i dziś ...

wystawa znajduje się w Domu Przedpogrzebowym Cmentarza Żydowskiego
(wejście od ulicy Zmiennej)

 

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense,
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów o/Łódź,
Instytut Tolerancji i
Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą

zapraszają na warsztaty:

4 – 22.06.2007 roku warsztaty języka jidysz dla osób znających alfabet hebrajski.
Zajęcia w godzinach 18–20
TSKŻ i Fundacja MIL, przy ul. Pomorskiej 18

18 – 22.06.2007 roku – warsztaty taneczne.
Zajęcia w godzinach 16–18
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, przy ul. Zachodniej 54/56

18 – 22.06.2007 roku warsztaty „Kuchnia żydowska”.
Zajęcia w godzinach 16–18
Hotel Urzędu Miasta Łodzi, przy ul. Bojowników Getta Warszawskiego 9

18 – 20.06.2007 roku warsztaty „Wycinanka żydowska”.
Zajęcia w godzinach 16–18
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, przy ul. Zachodniej 54/56

25 –28.06.2007 roku warsztaty plastyczne dla dzieci od 7 do 13 lat.
Zajęcia w godzinach 16–18
TSKŻ i Fundacja MIL, przy ul. Pomorskiej 18

Zgłoszenia:
numer tel. TSKŻ 042 631-11-22

e-mail: izabellagrynsztajn@o2.pl
numer tel. kom. 0696-597-038

KALENDARIUM SPOTKAŃ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ


starsze wiadomości ...
195058